Attractions

Roy Breathing Fire 2008 Best

Attractions for the 2017, 109th Show include:

Animal Nursery – Further to the wonderful animal nursery is Ritchie Wells, who will be presenting his working bullocks and will be giving demonstrations throughout the day. This year he will be joined by a new addition, Jack the Mule!

Cattle Competitions – Trade, stud beef and dairy, including State Junior Handler Champion of Champions, which will commence at approximately 1pm.

Chopping Competition – Various classes include ‘Ta Ann Tasmania A&B Grade Championship and 375mm Single Handed Sawing Competition’; ‘William Adams 250mm Frontmarkers Handicap’; ‘Britton Timbers Standing Handicap’, 225mm and 250mm; ‘Kingston Bros Standing Handicap’, 300mm; ‘Tall Timbers 300mm Underhand’; ‘Armour Timber and Hardware 250mm Veteran’s Handicap’ and ‘Sustainable Timber Tasmania 250mm Junior Handicap’.

Cooking Demonstrations – Tracey Martin of ‘Petuna Seafoods’ will again be returning to hold very popular cooking demonstrations, showcasing local produce such as octopus from ‘TOP Fish’, beef from ‘Greenhams’ and scallops provided by ‘Hursey Seafoods’.

Displays – Patrons can visit Mike Thow with his reptiles, the ‘North West Bird Club’ and ‘Bonsai Society’, the ‘Veteran Car Club’ and the ‘Historical Machinery Club’. Jason Blake and Damien Smith will also be displaying their very impressive model trucks, in conjunction with a ‘Collectables Corner’.

Dog Agility Demonstrations by the Canine Performance Association of Tasmania – Performances such as flyballing will be held throughout the day.

Equestrian Competition – The competition can be viewed around the main arena, running across the day.

Exhibition Hall Competition – Includes a new category for novice cooks who have never won a first prize before in the homemade produce section. This is in memory of the late Mrs Elaine Biggins, a long term exhibitor. Fantastic prizes are on offer for exhibitors, including $30 for the ‘Best Rose’ and $15 for the ‘Best Lilium’ in the Show.

Food Stalls – Scattered around the ground. Morning, lunch and afternoon teas will also be provided from the Luncheon Hall.

Grand Parade – The Parade will once again commence at 3pm, showcasing the best of the livestock exhibited throughout the Show.

Entertainment Area sponsored by Woolnorth Wind Farms will include musicians Rino and Jade Morea who will perform for most of the day. ‘Circus Anywhere’ will be returning to entertain with skills of acrobatics, juggling, dance and comedy.

Opening of the Show, Showgirl and Show Boy Competition – The competition will be held after the opening of the Show at 12 noon by Her Excellency Professor the Honourable Kate Warner AC, Governor of Tasmania.

Categories for Showgirl competition are:

  • ‘Miss Tiny Tot’ (0 to 4 years)
  • ‘Master Show Boy’ (0 to 4 years)
  • ‘Miss Junior Show Girl’ (5 to 8 years)
  • ‘Master Show Lad’ (5 to 10 years)
  • ‘Miss Show Girl’ (9 to 13 years)
  • ‘Miss Teen’ (14 to 19 years)
  • ‘Show Mother and Children’
  • ‘Show Family’ (Mother or Grandmother and Father or Grandfather and Children). Be near the Secretary’s Office at 12 noon if you wish to enter.

Sideshow Alley – Providing entertainment in the form of showbags, games and rides.

Stanley Show (122 of 144)

Trade Spaces – Some include agricultural machinery, homemade products, car displays – to name just a few.

and much more!